Sztuka kształtowania metali

Kreowanie obiektów z kawałka metalu jest naprawdę niesamowitym procesem. Patrząc na rzeźby i konstrukcje metalowe można przyjąć za pewnik, iż każdy podziwia czas, wysiłek i pomysłowość potrzebną do zrealizowania tych obiektów. W rzeczywistości modelowanie i kształtowanie metalu jest ciężkie. Sporo osób poświęciło swoją karierę, by dopracować sposoby produkcji przedmiotów z metali.

Studiowaniem metali zajmuje się nauka nazywana metalurgią. Precyzyjniej, termin ten odnosi się do nauki odpowiedzialnej za badania fizyczne i chemiczne elementów metalowych. Używana jest powszechnie w rzemiośle do obróbki metali. Taki proces można przyrównać do sztuki. W dawnych czasach obowiązek badania metali należał do kowali i złotników.

Jasne jest, że gdy ludzie rozpoczęli pierwszy raz używać metali do powszedniego użycia, znaczenie miała forma i kształt metalu. Historycy sądzą, że pierwszym metalem stosowanym na świecie było złoto. Jest ono wyjątkowe, gdyż występuje w środowisku w naturalnym stanie. Innymi słowy, ciepło nie jest nieodzowne do ekstrakcji metalu z rudy. Prędzej czy później wczesne kultury rozpoczęły używać miedzi. Stwarzano z niej urządzenia, broń i biżuterię. Nie trwało to jednakże długo. Szybko odkryto, iż dodając do niej troszkę cyny udoskonali się właściwości metalu. Tak powstał brąz. Nazywanie historycznych epok po metalach dowodzi, iż miały one kluczowe znaczenie dla postępu kultur. Ostatecznie wydobycie żelaza z rudy przeniosło świat z brązu do ery żelaza. Do dziś jest ono najbardziej powszechnie stosowanym metalem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Metalurgia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.